niedziela, 1 lutego 2015

SZTUKA CZYTANIA: Madonna z książką

Książka, którą zapowiadałam w poprzednim odcinku "Sztuki czytania" mogłaby pojawić się dzisiaj, ale dążę do tego, żeby niedziela była na moim blogu dniem poświęconym malarstwu. Jest to chyba moje jedyne zamierzenie dotyczące regularnego blogowania, które rzeczywiście ma szanse na realizację. Wpis książkowy zostanie więc opublikowany jutro w samo południe, a dzisiaj zapraszam do kącika sztuk pięknych.

Jedną z najczęściej pojawiających się w historii malarstwa postaci z książką jest Madonna (a i Dzieciątko też nie stroni od lektury). Ponieważ jutro oficjalnie kończy się okres bożonarodzeniowy, świętem tradycyjnie zwanym Matki Boskiej Gromnicznej, dzisiejszy odcinek "Sztuki czytania" postanowiłam poświęcić właśnie czytającej Madonnie.


*** Sandro Botticelli, "Madonna del Libro" (Museo Poldi Pezzoli) ***


Botticelli namalował Madonnę z książką (Madonna del Libro) pomiędzy rokiem 1480 a 1483. Smutnej, zamyślonej twarzy Matki Boskiej artysta nadał rysy ideału piękna włoskiego Quattrocenta. Chociaż obraz pochodzi z dojrzałego okresu twórczości Botticellego, w postaci Madonny z łatwością odnajdziemy wpływ Filippo Lippiego, który był mistrzem Botticellego. Madonna i Dzieciątko czytają razem książkę, prawdopodobnie Godzinki. Dzieciątko patrzy pytająco na Matkę, ona zdaje się wskazywać na księgę, jakby w odpowiedzi. Detale namalowane są z ogromną pieczołowitością. Kosz z owocami wskazuje na codzienność domowej sceny, ale posiada jednocześnie symboliczne znaczenie. Wiśnie nawiązują do krwi Chrystusa, figi do zmartwychwstania.Obraz znajduje się w Museo Poldi Pezzoli w Mediolanie.


Madonna z książką jest tak pięknym i wdzięcznym tematem, że będzie pojawiać się w cyklu "Sztuka czytania" co miesiąc.

5 komentarzy:

 1. Niedziela z malarstwem :) Brzmi pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba ten temat na cykl - dziwię, się, że sama na to nie wpadłam, bo uwielbiam malarstwo, a zdjęć obrazów z motywem książki mam już całą kolekcję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapraszam co tydzień! Oczywiście na posty do czytania również ;)

   Usuń

Dziękuję za komentarz.