niedziela, 22 marca 2015

SZTUKA CZYTANIA: Madonna z książką


25. marca przypada święto Zwiastowania Pańskiego, z tej okazji dziś druga odsłona cyklu "Madonna z książką". Oczywiście przedstawiam scenę zwiastowania.


*** Rogier van der Weyden (1400-1464), "Zwiastowanie" ***


Maria na obrazie Rogiera van der Weydena jest zamożną niderlandzką mieszczanką. Archanioł Gabriel zastał ją w chwili modlitwy, prawdopodobnie czytała godzinki. To częsty motyw w przedstawieniach sceny zwiastowania. Zwracają uwagę dłonie Marii, odcinające się od czarnej szaty: lewa odkładająca książkę, prawa unosząca się w geście - zdziwienia? niedowierzania? akceptacji? Artysta realistycznie i niezwykle drobiazgowo odmalował gotyckie wnętrze: posadzkę, umeblowanie, kominek. Krajobraz za oknem też jest przedstawiony szczegółowo. Przedmioty na obrazie mają oczywiście symboliczne znaczenie. Na kominku stoją - namalowane z precyzją godną martwej natury - karafka z wodą, zapewne symbol chrztu, i owoce granatu, symbol męki Chrystusa. Taka też jest zapewne symbolika purpury, którą pokryte jest wielkie łoże z baldachimem. Ale biała lilia stojąca w wazonie na podłodze symbolizuje czystość i niewinność Marii.

Obraz jest środkową częścią tryptyku, namalowanego pomiędzy rokiem 1434 a 1454. Obecnie znajduje się w Luwrze (a skrzydła boczne, przedstawiające fundatora i nawiedzenie św. Elżbiety, w Galleria Sabauda w Turynie).

3 komentarze:

 1. Muszę przyznać, że zawsze mi się wydawało, że ten gest Maryi to takie "zaczekaj jeszcze chwilę, tylko skończę czytać" (ewentualnie - modlić, jeśli to godzinki).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, to właściwie jest oczywista reakcja na pojawienie się archanioła odzianego w biskupie szaty ;)

   Usuń
  2. Prawda ;)? Ale tak sobie jeszcze myślę, że ta reakcja "zaraz, jeszcze chwilę" w sumie nie byłaby taka niewiarygodna, w końcu jej życie miało się za chwilę zmienić nieodwołalnie i w dość dużych kategoriach, więc w sumie czemu nie miałaby jeszcze poprosić o tycią, hm, prolongatę :).

   Usuń

Dziękuję za komentarz.