czwartek, 24 września 2015

"Emma" kończy 200 lat! Świętujemy?
23 grudnia roku 1815 na pierwszej stronie The Morning Chronicle1 ukazało się ogłoszenie o wydaniu nakładem Johna Murraya powieści w trzech tomach zatytułowanej "Emma", która, jak głosiła jej karta tytułowa, wyszła spod pióra autorki "Dumy i uprzedzenia". W ten oto sposób „osóbka przystojna, rozumna i bogata, posiadająca dostatni dom i obdarzona pogodnym usposobieniem”, która „przeżyła na świecie blisko dwadzieścia jeden lat bez większych powodów do zmartwień i niezadowolenia2 spotkała się po raz pierwszy z czytelnikami, których od tej pory bawi i irytuje – już od prawie dwustu lat!


Festiwal

Pomyślałam sobie, że to wyśmienita okazja do urządzenia święta, małego festiwalu Jane Austen, tym bardziej, że w tym roku 16 grudnia przypada również (prawie) okrągła (bo 240) rocznica jej urodzin. Rozważałam przez moment zorganizowanie balu kostiumowego w stylu regencji (lub empire, jak kto woli), ale zdecydowałam jednak, że seria postów dotyczących „Emmy” będzie bardziej odpowiednia ;) (Ale jeśli macie ochotę na regencyjny bal, dajcie znać, mamy jeszcze szansę zdążyć uszyć sobie stroje przed dwusetną rocznicą wydania „Perswazji” i „Opactwa Northanger”). Będę więc świętować w blogosferze i niniejszym zapraszam wszystkich wielbicieli (a także krytyków) Emmy do świętowania razem ze mną.

Jak?

Przyłączyć może się każdy, kto chce na swoim blogu w grudniu 2015 r. opublikować wpis (lub wpisy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeden uczestnik zgłosił ich kilka) o tematyce związanej z „Emmą”. Festiwal planuję na okres od rocznicy urodzin Jane Austen do rocznicy wydania „Emmy”, ale jeżeli zgłoszeń będzie dużo, możemy rozszerzyć obchody na większą część grudnia. Uwaga! nie piszemy recenzji „Emmy”. Powieść wydana dwieście lat temu doczekała się ich w swoim czasie wystarczająco wielu. Chodzi mi o teksty bardziej analityczno-interpretacyjne, poruszające konkretne zagadnienia. Chcecie poddać analizie swój ulubiony ustęp z „Emmy” albo występujące w niej motywy? Doskonale! Chcecie pisać o odbiorze „Emmy”, polemizować z czyjąś interpretacją? Wyśmienicie! Chcecie napisać wypracowanie na temat „Dlaczego pan Darcy jest moim ideałem mężczyzny”? To może zostawcie sobie na inną okazję, ale jeśli chcecie napisać dlaczego jest nim pan Knightley (albo dlaczego nim nie jest), albo zastanowić się nad konstrukcją męskich bohaterów Emmy – zapraszam! Zapraszam również, jeśli chcecie pisać o adaptacjach „Emmy”. Albo o emmowskich fan fiction, prequelach, sequelach, spin-offach itp. (nie jestem pewna, czy taka twórczość istnieje, ale może Wy wiecie) lub ogólnie o funkcjonowaniu „Emmy” w popkulturze. A może macie ochotę napisać o obyczajach i życiu w regencyjnej Anglii? Bardzo dobrze, warunek jest jeden, musicie to powiązać z „Emmą”.

Myślę, że mamy już pojęcie o idei, teraz przejdźmy do szczegółów technicznych.

Konkrety:

Chętnych proszę o przysyłanie zgłoszeń na adres tarnina.blog@gmail.com.

Osoby biorące udział w akcji proszone są o umieszczenie na swoich blogach np. na pasku bocznym jej logo (to te grafiki u góry i u dołu wpisu, a obok w małych rozmiarach; jak widać są dwie wersje, dla blogów z ciemnym tłem polecam czarną) i opatrzenia go linkiem do tej strony:

http://czytamtoiowo.blogspot.com/p/emma-200-lat.html

Będę na niej zbierać informacje o naszej akcji, a potem linki do wszystkich wpisów biorących w niej udział. Umieszczenie logo na blogu nie jest warunkiem koniecznym, ale jest mile widziane i rozsądne, o ile zależy nam, żeby nasz festiwal zatoczył jak najszersze kręgi.

Potem trzeba już tylko przygotować festiwalowy wpis i być gotowym do opublikowania go na swoim blogu w grudniu, w wyznaczonym dniu. Dzień wyznaczę ja, jako koordynatorka akcji. Synchronizacja naszych działań jest konieczna, żebyśmy każdego dnia festiwalu mieli coś ciekawego do poczytania. Unikniemy sytuacji, że w pewne dni mamy nadmiar wpisów, a w inne ich brak. Poza tym postaram się tak pogrupować posty tak, żeby jednego dnia ukazywały się te dotyczące pokrewnych zagadnień. (To oczywiście przy założeniu, że uczestnicy dopiszą i będzie co grupować).

Proszę umieszczać we wpisach logo akcji z podanym wyżej linkiem oraz oznaczać je tagiem #emma200lat.

Na koniec zostaje nam już tylko sama przyjemność: podczas trwania festiwalu odwiedzamy nawzajem nasze blogi, czytamy wpisy i uczestniczymy w gorących dyskusjach!


Terminy:

 • zgłoszenia przyjmuję do 20 listopada (e-mail: tarnina.blog@gmail.com)
 • proszę o przesłanie tematów wpisów najpóźniej do 25 listopada
 • najpóźniej 30 listopada podam rozkład publikacji wpisów
 • 16-23 grudnia (ten okres może się rozszerzyć, w zależności od liczby zgłoszonych wpisów): trwa festiwal, publikujemy nasze wpisy, czytamy, dyskutujemy! 


---
1 Podaję za: en.wikipedia.org
2 Cytat w tłumaczeniu Jadwigi Dmochowskiej. Prószyński i S-ka, Warszawa 1996.

6 komentarzy:

 1. Nie obiecuję, że wezmę udział, ale będę się starać.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, w takim razie z n a d z i e j ą wpisuję Cię na listę p o t e n c j a l n y c h uczestników ;)

   Usuń
 2. Pierwszy raz żałuję, że piszę o fantastyce. Uwielbiam "Emmę" ! To jedyna książka J.Austen którą NAPRAWDĘ lubię. Będę śledzić Twoja akcję i już nie mogę się doczekać. Jeżeli jakimś cudem wymyślę jak połączyć Emmę z tematyką mojego bloga to się odezwę. Tak czy inaczej trzymam kciuki. Fajnie, że piszesz o szczegółach z takim wyprzedzeniem. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Serdecznie zapraszam, może jakiś związek między "Emmą" a fantastyką uda się znaleźć (albo go stworzysz ;)). A może nic by się nie stało, gdybyś raz odeszła od stałej tematyki? Albo, jeśli koniecznie chcesz zachować czystość gatunkową na blogu, a miałabyś ochotę napisać coś o "Emmie", z przyjemnością udostępniłabym Ci miejsce na wpis gościnny na moim blogu.
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Dopiero teraz zauważyłam, że odpisałaś. Niestety związku się nie doszukałam, chyba jednak nie mam tak rozległej wyobraźni jak myślałam. Co do wpisu gościnnego, to dziękuję za ofertę. Jeżeli znajdę trochę czasu i coś napiszę to się zgłoszę. Będę kibicować Twojej akcji;)

   Usuń
  3. Dziękuję i zapraszam w każdym charakterze, czy to jako czytelnika, czy uczestnika :)

   Usuń

Dziękuję za komentarz.