niedziela, 10 maja 2015

SZTUKA CZYTANIA: Pod kwitnącą jabłonią*** Robert Payton Reid (1859 - 1945), "Spokój" (Serenity) ***Nareszcie doczekałam się tej najpiękniejszej pory roku: pory kwitnących jabłoni. Nie mogłam więc dziś wybrać nic innego, jak tylko obraz szkockiego malarza i ilustratora, Roberta Paytona Reida, "Spokój". Czy dziewczyna na nim przedstawiona osiągnęła ów stan dzięki obcowaniu z przyrodą, czy lekturze - modlitewnika, jak można wywnioskować z innego przedmiotu, który trzyma w ręce?
4 komentarze:

 1. Raz: zgadzam się, kiedy kwitną jabłonie jest obłędnie pięknie! Dwa: jaka świetna uroda kobiety pod jabłonią, nietypowa, bardzo mi się podoba. Trzy: przez ułożenie wstążeczki-zakładki nie mogę się powstrzymać i mam wrażenie, że modelka trzyma książeczkę do góry nogami ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urodę ma rzeczywiście nietypową, taką androgyniczną.

   Usuń
 2. Mnie zastanawia zmiana współczesnego kanonu urody na totalnie plastikowy. Dawniej kobiety miały jednak większy spokój w kwestii makijażu. Dziś by włosy pomalowała, wyprostowała, zrobiła kreski, dokleiła rzęsy, wyregulowała brwi a nawet - kto wie? - może zrobiła operację plastyczną nosa/ust/podbródka? I tylko jabłonie takie jak dawniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat mam spokój w kwestii makijażu, ale mój styl życia jest chyba jednak dosyć ekstremalny, jak na dzisiejsze standardy ;)

   Usuń

Dziękuję za komentarz.